مصرف اینترنت اینستاگرام بیشتر است یا یوتیوب

یک سوال همیشگی دنیای اینترنت.با ما در نیوموج باشید برای پاسخ به مصرف اینترنت اینستاگرام بیشتر است یا یوتیوب ؟

با هر دقیقه تماشای ویدیوهای یوتیوب چقدر از حجم اینترنت شما مصرف می‌شود؟

به لطف ویژگی‌ Data monitoring موجود درون سیستم‌عامل اندروید می‌توان دیتای مصرفی توسط یوتیوب یا هر سرویس آنلاین تماشای ویدئو دیگری را به راحتی اندازه‌گیری کرد. البته برای اطمینان از صحت اطلاعات بدست آمده، از دو نرم‌افزار جانبی GlassWire و Datally App نیز استفاده کردیم. در نتیجه اطلاعات و آماری که در ادامه مشاهده خواهید کرد، میانگین ۳ منبع خواهند بود تا از دقت مناسبی برخوردار باشند.

البته برخی از رزولوشن‌ها روی سیستم‌عامل اندروید در دسترس نیستند و برای اندازه‌گیری دیتای مصرفی در هنگام پخش ویدئوهای ۴k و ۸k مجبور به استفاده از سیستم دسکتاپ شدیم. در این بخش، علاوه بر قابلیت اندازه‌گیری داده مصرفی پیش‌فرض موجود در ویندوز، از نسخه ویندوز نرم‌افزار GlassWire استفاده کردیم. اندازه‌گیری با کامپیوتر شخصی می‌تواند به مقایسه اعداد و ارقام بین پلتفرم‌ها نیز کمک کند.

به زبان ساده ما یک ویدئو را با کیفیت‌های متفاوت پخش می‌کنیم و اعداد و ارقام مربوط به دیتای مصرف شده را لیست می‌کنیم. ویدئوی استفاده شده برای این بررسی، ویدئو تور مجازی کشور پرو است. صرف نظر از جذابیت بصری، این ویدئو دارای تمام رزولوشن‌های مورد نظر با بیشترین FPS ممکن و همچنین HDR است. در نتیجه گزینه بسیار مناسبی برای جمع‌آوری اطلاعات مورد نیاز بررسی است.

البته حین اندازه‌گیری با یک چالش نیز رو‌به‌رو شدیم. از آنجایی که مانیتور مورد استفاده برای این اندازه‌گیری فاقد رزولوشن ۸k بود، حدس می‌زنیم ویدئو با حداکثر Bitrate ممکن پخش نشده باشد. از همین رو اعداد و ارقام مربوط به رزولوشن ۸k می‌توانند در واقعیت و هنگام استفاده از مانیتور ۸k، کمی متغیر باشند.

کیفیت ویدئو رزولوشن ویدئو FPS میانگین Bitrate حجم مصرفی – ۱ دقیقه حجم مصرفی – ۱ ساعت
۱۴۴p ۲۵۶×۱۴۴ ۳۰ ۸۰-۱۰۰ Kbps ۰.۵-۱.۵MB ۳۰-۹۰MB
۲۴۰p ۴۲۶×۲۴۰ ۳۰ ۳۰۰-۷۰۰ Kbps ۳-۴.۵MB ۱۸۰-۲۵۰MB
۳۶۰p ۶۴۰×۳۶۰ ۳۰ ۴۰۰-۱,۰۰۰ Kbps ۵-۷.۵MB ۳۰۰-۴۵۰MB
۴۸۰p ۸۵۴×۴۸۰ ۳۰ ۵۰۰-۲,۰۰۰ Kbps ۸-۱۱MB ۴۸۰-۶۶۰MB
۷۲۰p (HD) ۱۲۸۰×۷۲۰ ۳۰-۶۰ ۱.۵-۶.۰ Mbps ۲۰-۴۵MB ۱.۲-۲.۷GB
۱۰۸۰p (FHD) ۱۹۲۰×۱۰۸۰ ۳۰-۶۰ ۳.۰-۹.۰ Mbps ۵۰-۶۸MB ۲.۵-۴.۱GB
۱۴۴۰p (QHD) ۲۵۶۰×۱۴۴۰ ۳۰-۶۰ ۶.۰-۱۸.۰ Mbps ۴۵-۱۳۵MB ۲.۷-۸.۱GB
۲۱۶۰p (4k) (UHD) ۳۸۴۰×۲۱۶۰ ۳۰-۶۰ ۱۳.۰-۵۱.۰ Mbps ۹۵-۳۸۵MB ۵.۵-۲۳.0GB
۴۳۲۰p (8k) (FUHD) ۷۶۸۰×۴۳۲۰ ۳۰-۶۰ ۲۰-۵۰ Mbps ۱۵۰-۳۷۵MB ۹.۰-۲۲.۵GB

اینستاگرام چقدر از حجم اینترنت شما را مصرف می‌کند؟

مشاهده ویدئوی ۵۹ ثانیه‌ای یک مگابایت، بارگذاری عکس حدود ۲ تا ۴ مگابایت، بارگذاری ویدئو حدود ۸ تا ۱۵ مگابایت از حجم اینترنت شما را مصرف می کند.

همچنین پخش زنده ویدئویی (لایو) به ازای هر دقیقه ۵ مگابایت و مشاهده ۴۰ عکس از فید اینستاگرام حدود یک مگابایت از حجم اینترنت را می کاهد.

چگونه می توان میزان مصرف حجم اینترنت اینستاگرام را مدیریت کرد؟

به گزارش اسپوتنیک، شبکه اجتماعی اینستاگرام حجم زیادی از اینترنت شما را مصرف کرده و سبب می شود تا زود به زود پیغام اتمام حجم را دریافت کنید. برای مدیریت کردن بهتر میزان مصرف، باید اطلاع دقیقی از حجم مصرفی هر محتوا در اینستاگرام داشته باشید.

مشاهده ویدئوی ۵۹ ثانیه‌ای یک مگابایت، بارگذاری عکس حدود ۲ تا ۴ مگابایت، بارگذاری ویدئو حدود ۸ تا ۱۵ مگابایت از حجم اینترنت شما را مصرف می کند.

همچنین پخش زنده ویدئویی (لایو) به ازای هر دقیقه ۵ مگابایت و مشاهده ۴۰ عکس از فید اینستاگرام حدود یک مگابایت از حجم اینترنت را می کاهد.

برای محدود کردن مصرف اینترنت می توان از گزینه‌ای در اینستاگرام استفاده کرد که این شبکه اجتماعی برای مدیریت کردن حجم مصرفی در نظر گرفته است.
برای این کار به گزینه تنظیمات پروفایل رفته و وارد حساب شوید سپس در قسمت مصرف داده تلفن همراه صرفه‌جویی داده را فعال کنید.
بسیاری از کاربران معتقدند که مقدار زیادی از زمان و حجم اینترنت خود را صرف شبکه اجتماعی اینستاگرام می کنند و نیاز است تا مصرف آن را مدیریت کنند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.