۲۶ ایده بازاریابی رایگان و با هزینه کم برای کسب و کار ها

کسب و کارهای کوچک اغلب سرمایه کمی برای بازاریابی دارند و همین موضوع تبلیغ کردن را برای آنها به یک چالش تبدیل می کند. اما خبر خوب اینست که روش های زیادی وجود دارد که از طریق آن می توانید بدون صرف هزینه زیاد، خود را به بازار مصرف کننده معرفی کنید. بازاریابی رایگان برای هر کسب و کاری جذاب است.

اگر مدیر یک کسب و کار هستید شاید وقت زیادی برای بررسی و شناسایی این ایده های بازاریابی رایگان نداشته باشید. به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم این کار را برایتان انجام دهیم. در این پست شما با یک روش رایگان و با هزینه کم برای بازاریابی کسب و کار خود آشنا می شوید. به طور کلی ما این تاکتیک های بازاریابی را به سه دسته تقسیم کرده ایم:

 • ایده های رایگان و سریع بازاریابی
 • ایده های بازاریابی رایگانی که به کمی تلاش بیشتر نیاز دارند.
 • ایده های سریع بازاریابی که به کمی بودجه بیشتری نیاز دارند.

پس بیایید از یک استراتژی بازاریابی شروع کنیم که به هیچ پولی نیاز ندارد.

ایده های رایگان و سریع بازاریابی

این استراتژی ها ۱۰۰٪ رایگان هستند و نیازی هم به تعداد زیادی منبع یا زمان ندارند. زیرا زمان نقش پول را برایتان ایفا می کند. برای انجام این روش مراحل زیر را انجام دهید:

وب سایت خود را در نقشه ی گوگل اضافه کنید

با اضافه کردن کسب و کار و وب سایت خود در نقشه گوگل می توانید کسب و کار خود را به کسانی که در نزدیکی محل کسب و کار شما به دنبال خدمتی که شما می دهید هستند، نشان دهید.

شما می توانید با انتخاب درست اسم و دسته بندی کسب و کار خود در نقشه گوگل به خوبی در نتایج جستجو مشاهده و به کاربران نمایش داده شوید.

پست کردن و تعامل در شبکه های اجتماعی

افزایش تعامل در شبکه های اجتماعی و ایجاد یک انجمن آنلاین به صورت رایگان یکی دیگر از استراتژی های بازاریابی رایگان برای رشد کسب و کارهای کوچک است. با این کار ضمن بیان شخصیت برند خود، اعتماد مخاطبان را هم جلب می کنید. برای انجام این روش رایگان باید یک حساب تجاری رایگان در شبکه هایی مثل توییتر، اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک، یوتیوب، و … باز کنید.

این کار بیشتر از چند دقیقه طول نمی کشد و انجام آن هم ساده است.

حالا می توانید:

 • پست های وبلاگ یا سایت را که به افزایش بازدید از وب سایت کمک می کند، ارتقا دهید.
 • به طور مستقیم با دنبال کننده های صفحه صحبت کنید تا صدای برند خود باشید.
 • از روش نظرسنجی استفاده کنید تا بازخورد فعالیت شما مشخص شود.
 • فرم های طولانی محتوا را ایجاد کنید و پست های حاوی اطلاعات سریع و فوری را برای کاربران در صفحه قرار دهید. برای مثال تصاویر اینفوگرافیک مناسب ترین روش برای جلب نظر کاربران است.
 • با هر انگیزه ای که وارد شبکه های اجتماعی شده اید باید مرتبا در حساب کاربری خود فعالیت کنید.

افراد و برندها را در شبکه های اجتماعی برچسب گذاری کنید

برچسب گذاری بر روی مشتریان وفادار، تبلیغ کنندگان تجاری یا حتی شرکت ها و فروشندگان رقیب هم یکی از روش ها در شبکه های اجتماعی است که می تواند مخاطبان بالقوه جدیدی را وارد حیطه کسب و کارتان کند. بنابراین با این روش می توانید دنبال کننده های خود را افزایش دهید و به طور بالقوه مشتریان بیشتری پیدا کند.

با تشویق مشتریان هم می توانید این گروه دنبال کننده ها را به مشتریان واقعی تبدیل کنید. شما باید دنبال کننده ها را تشویق کنید تا بخشی از پیام های تجاری را در پست های خود برچسب گذاری کنند. برای مثال به آنها جایزه دهید و یا مسابقه اجرا کنید. همچنین با استفاده ترفند برچسب گذاری بیشتر، شانس بیشتر، آنها را مجاب کنید که بیشتر برای شما تبلیغ کنند.

از هشتگ استفاده کنید!

یکی دیگر از تاکتیک های بازاریابی رایگان اینست که  در پست های خود در شبکه های اجتماعی هشتگ بگذارید. در اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک، توییتر و …. با کمک هشتگ گذاری می توانید دنبال کننده های خود را افزایش دهید.

اگر از هشتگ های عمومی و پرطرفدار استفاده کنید، در تقویت هویت برند تاثیر بیشتری دارد. البته نباید در این کار زیاده روی کنید. بلکه باید از هشتگ های خاص تر (حاوی عبارات کلیدی بلند) هم استفاده کنید. اگر کسب و کار محلی کوچکی دارید می توانید هشتگ ها را مبتنی بر مکان یا شهر خود انتخاب کنید. هشتگ های سفارشی را فراموش نکنید. در پست های خود باید ترکیبی از انواع هشتگ را اعمال کنید تا بتوانید به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنید.

در Linkedin نخوابید

لینکدین یکی از بهترین شبکه های اجتماعی است که کمتر کسی با آن آشنایی دارد. در حالی که بسیاری از مدیران کسب و کارها در این شبکه حضور دارند. برخی از افراد در آن حساب کاربری ایجاد می کنند اما هیچ فعالیتی در آن ندارند. در حالیکه باید با سایر کاربران وارد گفتگو شوید و با آنها ارتباط برقرار کنید. پست های جدید ارسال کنید و در مورد پست های دیگران هم نظر دهید. به انجمن ها بپیوندید و به آنها کمک کنید محتوای باکیفیت برای سایر کاربران منتشر کنند.

همچنین می توانید افرادی را آموزش دهید تا با کاربران ارتباط برقرار کنند و به برندسازی شما کمک زیادی کنند. تشویق کارمندان هم یکی از این روش هاست که باعث فعال شدن حساب کاربری لینکدین می شود.

ایده های بازاریابی رایگان که به کمی تلاش نیاز دارند!

این استراتژی ها هنوز رایگان هستند اما سرمایه واقعی آنها زمان و تلاش شماست. خبر خوب این است که هر چقدر تلاش بیشتری کنید، در این کار موفق تر می شوید.

سئو محلی را فراموش نکنید

بهترین بخش در مورد الگوریتم گوگل این است که دقیق ترین، مناسب ترین و با کیفیت ترین محتوا را برای هر جستجوی خاص طراحی کنید. این کار به هزینه زیادی نیاز ندارد اما می تواند کسب و کارهای کوچک و محلی را رونق ببخشد. برای خرید املاک و مستغلات، یک کسب و کار کوچک می تواند با یک رقیب بزرگ در گوگل رقابت کند.

سئو محلی رایگان است. ولی به زمان نیاز دارد و ممکن است مدتی طول بکشد تا به نتیجه برسد. به همین دلیل از الان شروع کنید و به کار خود ادامه دهید. مزیت های آن را در طول زمان مشاهده خواهید کرد. در اینجا مواردی که برای جذب جستجوگر های محلی کمک می کند، آورده شده است:

 • از کلمات کلیدی مبتنی بر مکان استفاده کنید و آن را به عناوین، محتوای متن اصلی صفحات وب و تگ توضیحات اضافه کنید. برای مثال در شهر اصفهان سالن ورزشی دارید. می توانید عنوان را اینطور بنویسید: «تناسب اندام در اصفهان»
 • در دایرکتوری های آنلاین قرار بگیرید و مطمئن شوید که اطلاعات شما در تمامی سیستم عامل ها یکسان است.
 • در سایت یا وبلاگ خود پست های ویژه شهر یا محل زندگی تان را منتشر کنید.

بازاریابی ایمیلی انجام دهید

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ هم راهی عالی برای جذب بازدیدکنندگان جدید است. این کار به رونق تجارت و برندسازی کمک زیادی می کند و باعث حفظ روابط با مشتریان فعلی می شود. اگرچه ایمیل مارکتینگ روش جدیدی نیست اما هنوز هم یکی از قوی ترین و مطمئن ترین روش ها برای افزایش بازدهی در سرمایه گذاری بازاریابی محسوب می شود. برای انجام بازاریابی ایمیلی این موارد را در نظر داشته باشید:

 • در موضوعات ایمیل از فکر و خلاقیت خود استفاده کنید.
 • هر ایمیل باید حاوی پیشنهاداتی باشد که خوانندگان را برای انجام گام بعدی (کلیک بر روی لینک) ترغیب کند.
 • مدام فعالیت خود را رصد کنید تا از این طریق بدانید هر ایمیل چه تعداد کاربر را برای کلیک کردن بر روی لینک ترغیب کرده است. از آزمون های A/B استفاده کنید تا تاثیر فعالیت خود را مشاهده کنید.

برخی از ایده های بازاریابی ایمیل عبارتند از:

 • می توانید در ایمیل ها از روش دادن کد تخفیف و یا پاداش به مشترکین، آنها را برای ورود به سایت و ثبت نام در خبرنامه تشویق کنید.
 • با مشترکان ایمیل به نحوی رفتار کنید تا به آرامی برای خرید ترغیب شوند.
 • کمپین های تبلیغات ایمیل خود را به یک سرویس بازاریابی ایمیل رایگان مانند MailChimp متصل کنید.

از اینفوگرافیک ها استفاده کنید

اینفوگرافیک ها به عنوان ابزارهای بازاریابی فوق العاده قدرتمندی هستند. اطلاعات مفید و زیادی در این تصاویر قرار می گیرند که هضم شان برای کاربران تقریبا ساده است. بسیاری از کاربران ترجیح می دهند به جای خواندن یک متن بلند و طویل فقط یک تصویر با اطلاعات دسته بندی شده را مطالعه کنند. به همین دلیل انتشار اینفوگرافی یک روش عالی برای افزایش بازدید است.

استخدام یک طراح برای ساختن اینفوگرافیک به سرمایه نیاز دارد. شما می توانید با کمک ابزارهای رایگانی مثل Canva یا کیت های وکتور رایگان Adobe تمامی عناصر مورد نیاز برای ساخت یک اینفوگرافیک هوشمندانه و قابل استفاده را تهیه کنید. پس با هزینه کم می توانید شخصا اینفوگرافیک برای سایت را ایجاد کنید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید برخی از اینفوگرافیک های اینترنت را سرچ کنید.

اگر هیچ داده و اطلاعات اختصاصی برای درست کردن اینفوگرافیک ندارید می توانید داده های موجود در اینترنت را پیدا کرده و به آنها روح تازه ای ببخشید. در برخی از سایت های مرجع اطلاعات کاملی از آنچه که نیاز دارید، قرار دارد. برای مثال آمارهای جهانی را می توانید از سایت سازمان جهانی بهداشت یا یونیسف پیدا کنید. این وب سایت ها داده های قابل استناد و مطمئنی را در اختیارتان قرار می دهند.

تبلیغات رایگان

یکی دیگر از استراتژی های بازاریابی رایگان انجام تبلیغات رایگان است. اگرچه انجام تبلیغات گسترده ممکن است به هزینه زیادی نیاز داشته باشد، اما اغلب برای تبلیغات در گوگل و یا سایر شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک گاهی تخفیف و کوپن هایی داده می شود. برخی از وب سایت ها برای انجام تبلیغات، کدهای تخفیف تبلیغات ارائه می دهند. شما می توانید با پیدا کردن این وب سایت ها از تبلیغات آنها استفاده کنید.

همچنین اگر در تبلیغات کلیکی PPC مهارت زیادی داشته باشید می توانید نتایج بهتری را بدست آورید. بهتر است در برخی از دوره های آموزش این مهارت شرکت کنید.

برای ارائه جوایز تجاری اقدام کنید

اکثر صنایع دارای جوایز تجاری هستند که می توانید برند این مسابقات شوید. این نشان های آنلاین را در وب سایت قرار دهید تا به کسب و کارتان اعتبار ببخشد. برای مثال شرکت در سمینارها و کنفرانس های علمی مربوط به محصولات و خدمات و یا ارائه یک مقاله علمی می تواند برایتان اعتبار بیاورد.

اگر تا به حال هیچ جایزه ای دریافت نکرده اید، خودتان میزبان باشید و با سایر صنایع همکار ارتباط برقرار کنید. این همکاری ها می تواند زمینه رشد و ارتقا کسب و کار را فراهم کند.

بازاریابی چریکی را امتحان کنید

بازاریابی چریکی، پارتیزانی یا گوریلا مارکتینگ (Guerilla Marketing) به جای اینکه بر روی هزینه تاکید کند، بیشتر بر روی خلاقیت متمرکز است. این استراتژی ارزان و آسان است و شما می توانید آن را در سئو محلی هم به کار ببرید. از ویترین فروشگاه های کوچک تا خیابان و حتی دستگیره های درب ها و … می توانند روشی برای اجرای بازاریابی چریکی باشند. در این باره باید کمی خلاقیت به خرج دهید تا موفق شوید.

انتشار مطالب عالی

کانتنت مارکتینگ یا بازاریابی محتوا هم اگر با دقت انجام شود یک تاکتیک موثر برای جذب مشتریان بیشتر است. این استراتژی به هزینه هنگفتی نیاز ندارد و می تواند اقتدار و تخصص برند را به نمایش بگذارد. برای این کار باید به نفع مخاطبان محتوا تولید کنید. در گوگل محتواهای باکیفیتی وجود دارد که به بهترین شکل سوالات کاربرانشان را پاسخ می دهند.

محتوای خوب به شما کمک می کند تا با زبانی ساده و روان (نه اصطلاحات تخصصی) با مخاطبان ارتباط برقرار کنید. به سوالاتشان در مورد محصولات، خدمات و یا نحوه کارکرد آنها پاسخ دهید. برای تولید محتوا نیازی به فانتزی بودن نیست. فقط باید در حوزه تخصصی خود مطالبی را به زبان کاربران به اشتراک بگذارید.

به خاطر داشته باشید چیزهایی که ممکن است از نظر شما ساده باشند، در نگاه مشتری قابل فهم نیست. زیرا شما متخصص این کار هستید ولی کاربر تخصصی در این حوزه ندارد. بنابراین محتوا باید ساده اما معتبر، مفید و از نظر علمی درست باشد.

یک وبلاگ راه اندازی کنید

یک راه عالی برای تبدیل مطالب به بخش منظمی از بازاریابی، راه اندازی یک وبلاگ است. کسب و کارهای کوچک از وبلاگ نویسی برای هدایت کاربران به سمت وب سایت خود استفاده می کنند. این روش به افزایش تعامل کاربران، بهبود بازدید آنلاین و تقویت سئو سایت کمک زیادی می کند. در واقع یک روش کاملا رایگان برای ارتقاء بیزنس و کسب و کار کوچک به صورت آنلاین است.

شما می توانید در وبلاگ داستان هایی را درباره کسب و کار خود منتشر کنید و اطلاعات مفیدی را در اختیار کاربران وبلاگ قرار دهید.

نیازی نیست که پست های وبلاگ را طولانی بنویسید. با زبان ساده پست ها را با موضوعات متفاوت در وبلاگ بگذارید. یک کلمه کلیدی را در آن مورد هدف قرار دهید تا طبیعی باشد. سپس کاربران با خواندن مطلب وارد سایت شما می شوند.

مشارکت های صنعتی ایجاد کنید

یکی دیگر از اشکال بازاریابی کم هزینه برای کسب و کارهای کوچک، همکاری با صنایع مرتبط است. در این رابطه مجبور نیستید به سراغ رقبا بروید. بلکه به صورت آفلاین و از طریق رویدادها، کنفرانس ها و یا دیدار با مشاغلی که با کسب و کار شما مرتبط هستند، ارتباط برقرار کنید. تبلیغات و برگزاری وبینار با این روش باعث افزایش آگاهی از برند می شود.

در واقع مشارکت با مشاغل دیگر به معنای قرار گرفتن در معرض دید مخاطبان تا دو برابر است.

مشارکت با صنایع مرتبط یک روش عالی بازاریابی است زیرا به صاحبان مشاغل کوچک امکان دسترسی به دانش، بازاریابی و مشتریان بیشتر را می دهد. اگر می خواهید مشارکت شما به سودآوری بیشتر برسد، باید برای پیدا کردن مشاغل مرتبط، خوب فکر کنید.

فیلم های مفید ارسال کنید

ویدئوها محتواهای بسیار محبوبی برای مصرف کنندگان هستند. تماشای یک ویدئوی کوتاه بیشتر از خواندن یک مطلب کاربران را ذوق زده می کند. با تولید ویدئوهای جذاب و حرفه ای و گذاشتن آن در سایت های میزبان ویدئو مانند آپارات و یوتیوب، می توانید مشتریان را به سمت خود جذب کنید. برای این کار نیازی به استخدام یک متخصص ندارید. برای بازاریابی ویدئویی از تلفن همراه یا دوربین فیلمبرداری استفاده کنید و بعد از ادیت کردن، آن را در شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیسبوک و یا TikTok قرار دهید.

ویدئوهای کوتاه می توانند شامل محتوای آموزشی مثل نحوه انجام یک کار، دادن اطلاعات مفید و یا مطالب طنز و سرگرمی باشند. بازاریابی ویدئویی در هر صنعتی کار می کند. برای اینکه در تولید ویدئوها بتوانید با مخاطبان بهتر ارتباط برقرار کنید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • به نکات آموزشی دقت کنید.
 • دموی محصولات را در فیلم قرار دهید.
 • با کارمندان و یا متخصصان در صنعت خود مصاحبه کنید.
 • تصاویر و اسلایدها را با زیرنویس منتشر کنید.

در تولید ویدئو شفاف باشید و پیام برند یا پیام شخصی خود را به آن اضافه کنید. به عنوان مثال در پایان از بینندگان ویدئو بخواهید با شماره تلفن شما تماس بگیرند و یا برای سفارش به لینک سایت مراجعه کنند. سپس ویدئو را در وب سایت، یوتیوب و یا سایر شبکه های انتشار فیلم قرار دهید.

کارمندان را به سفیران برند تبدیل کنید

روش دیگری که به بازاریابی رایگان کمک می کند، تبدیل کردن کارکنان به سفیران برند است. برای بسیاری از مشاغل کوچک، تبلیغات دهان به دهان یک استراتژی مهم بازاریابی برای افزایش فروش محسوب می شود. تحقیقات نشان می دهد اگر مشتریان از محصولات یا خدمات یک برند فرد غریبه ای اطلاع پیدا کنند، احتمال خریدشان بیشتر است. حالا شما تصور کنید تاثیر دوستان و خانواده بر روی آنها چقدر است؟

با تشویق کارکنان می توانید آنها را به سفیران برند خود تبدیل کنید و از توانایی های خارق العاده شان در پیدا کردن مشتریان بیشتر بهره ببرید. کارمندان علاقه عجیبی به تجارت شما دارند. پس باید از صدای آنها و شبکه های اجتماعی برای جذب مخاطبان بیشتر استفاده کنید.

هر از چند گاهی با دادن کد تخفیف ویژه مانند تبلیغات «دوستان و خانواده» آنها را برای تبلیغات تشویق کنید. به آنها یاد دهید که چطور از فیسبوک یا سایر شبکه های اجتماعی استفاده کنند. رویداد جدید برگزار کنید و از کارکنان بخواهید در آن شرکت کنند و آن را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارند.

محتوای قدیمی خود را بازیافت کنید

از کارهایی که قبلا انجام داده اید، دوباره استفاده کنید. اگر محتواهایی را پیش تر منتشر کردید که بازدید زیادی نداشتند، دوباره آن را برای سایر کانال ها استفاده کنید. یک وبینار موفق را به ویدئویی آموزشی تبدیل کنید. بخشی از پست های مرتبط با وبلاگ یا سایر مطالب سایت خود را به یک کتاب الکترونیکی تبدیل کنید. می توانید از طریق بازاریابی ایمیل به راحتی بازدیدهای محتواهای ویرایش شده را افزایش دهید.

هرگز از تبلیغ مجدد محتواهای قدیمی نترسید. به احتمال زیاد افراد زیادی هستند که هنوز محتواهای قدیمی شما را ندیده اند. بنابراین این محتوا برای بسیاری از مخاطبان ۱۰۰ درصد جدید و تازه است.

این استراتژی ها به هزینه تبلیغات زیادی نیاز ندارد. در عوض می تواند به افزایش تعداد مشتریان کمک زیادی کند.

کلاسها و رویدادها را میزبانی کنید

برای برگزاری رویداد یا کلاس های آموزشی، برنامه ریزی کنید و با چاپ بروشورها مخاطبان آن را افزایش دهید. استفاده از صفحه اعلانات انجمن (کتابخانه ها، کافی شاپ ها، آموزشگاه های محلی و مراکز هنری و آموزشی) می توانید کلاس خود را تبلیغ کنید. ممکن است برخی از این انجمن ها اجازه تبلیغات تجاری بر روی تابلو را به شما ندهند. اما استفاده از بروشور تبلیغاتی می تواند به برگزاری یک رویداد یا کلاس آموزشی کمک زیادی کند.

اگر قادر به میزبانی یک رویداد نیستید، در سایر رویدادهایی که فکر می کنید برای کسب و کار شما مفید هستند، شرکت کنید. هیچ مدیری نمی داند مشتری بعدی یا شریک تجاری خود را در کجا پیدا خواهد کرد.

وبینارهای آموزنده اجرا کنید

اگر دسترسی به مخاطبان به صورت حضوری ایده خوبی از نظر شما نیست، می توانید یک وبینار از راه دور برگزار کنید. وبینارها با ارائه اطلاعات مفید به مشتریان بالقوه، راهی را برای ارتقا کسب و کار ایجاد می کنند. سیستم عامل های وبینار به شما کمک می کنند تا دوره آموزشی خود را فقط با چند کلیک برای مخاطبان زیادی منتشر کنید.

سپس باید وبینار خود را در شبکه های اجتماعی و یا از طریق یک خبرنامه ایمیل مارکتینگ تبلیغ کنید. در ایمیل هم به مخاطبان یادآوری کنید که فرصت زیادی برای ثبت نام ندارند.

شرکت در رویدادها و کنفرانس های صنعتی

یکی دیگر از روش های هوشمندانه برای ارتقاء کسب و کارهای کوچک، شرکت در کنفرانس ها و رویدادهای صنعتی است. در این رویدادها ذهنیت کاملی از کسب و کار همه صنایع و استراتژی های بازاریابی جدید برای رشد تجارت گردآوری می شود. در واقع این روش راهی است که می توانید با افراد همفکر خود ارتباط برقرار کنید و مخاطبان و مشتریانتان را افزایش دهید.

در رویدادهای صنعتی سمینارهای منحصر به فردی برگزار می شود که مهارت شما را در فروش، کارکرد شبکه های اجتماعی، تبلیغات و سایر روش های تبلیغ تجارت افزایش می دهد.

میزبان یک مسابقه یا مراسم اهدای جایزه در شبکه های اجتماعی باشید

اجرای یک مسابقه یا دادن هدایای برندگان در مسابقات شبکه های اجتماعی هم یک استراتژی هوشمندانه و موثر است که به هزینه کمی نیاز دارد. شما برای تأمین جوایز برندگان به مقداری پول نیاز دارید که می تواند خدمات یا محصولات خودتان باشد. اما در عوض این کار، تعداد زیادی دنبال کننده و کاربر جدید را بدست می آورید که مشتریان بالقوه هستند. بنابراین ارزش صرف هزینه را دارد.

برای افزایش مشارکت کاربران نیازی به خرید جایزه های گران قیمت ندارید. می توانید از فروش محصولاتی که با این روش بدست می آورید، جایزه برندگان را تهیه کنید. حتی یک ساعت هوشمند و یا کوله پشتی های فانتزی هم می تواند برای کاربران جذاب باشد.

انواع مختلفی از مسابقات در شبکه های اجتماعی وجود دارد که می توانید از آنها برای کار خود ایده بگیرید. اما ایده اصلی اینست که مشارکت کنندگان در مسابقه را برای برچسب گذاری دوستان یا افراد دیگری تشویق کنید. با این روش تعداد دنبال کنندگان در شبکه های اجتماعی افزایش می یابد.

مسابقه کارت ویزیت راه اندازی کنید

از بازدیدکنندگان محل فعالیت خود بخواهید کارت ویزیت شغلی خود را در یک مکان خاص قرار دهند. این کار یک فرصت را برای شما ایجاد می کند. برای مثال از یک رستوران بخواهید با دادن وعده ناهار رایگان، کارت ویزیتش را در دفتر کار شما قرار دهد. در پایان ماه شما تعداد زیادی کارت ویزیت جمع آوری می کنید که می توانید حتی بین آنها مسابقه هم انجام دهید. سپس از طریق آدرس ایمیلی که در کارت ویزیت گذاشته شده، برنده را به آنها اعلام کنید.

استقبال کسب و کارها از این روش باعث برندسازی شغل شما می شود.

از بازاریابی ارجاعی استفاده کنید

ریفرال مارکتینگ یا بازاریابی ارجاعی هم یکی از بهترین روش های تبلیغات کم هزینه برای همه کسب و کارهاست. در این روش برای تشویق مشتریان بالقوه به خرید کردن، می توانید به مشتریان وفادار کالای رایگان، یک ماه خدمات رایگان یا پاداش های دیگری ارائه دهید. به یاد داشته باشید که تبلیغات دهان به دهان یک استراتژی قدرتمند است. در این روش مشتریان،‌ برند شما را به یکدیگر معرفی می کنند. در واقع مشتریان بالقوه به خاطر تبلیغ یا سفارش مشتریان بالفعل، اقدام به خرید می کنند.

بنابراین طرفداران و مشتریانی که به نیکی از محصولات و خدمات شما یاد کنند، ارزشمند است. راه های زیادی برای ترغیب مشتریان جدید به خرید کردن وجود دارد.

در صورتی که از این تاکتیک بازاریابی با هزینه کم مطمئن نیستید، می توانید برخی از آمارهای بازاریابی ارجاعی را مشاهده کنید:

 • ۷۴٪ از مصرف کنندگان تصمیمات خود را برای خرید کردن از طریق تبلیغ دهان به دهان انجام می دهند.
 • مشتریان وقتی دوستشان چیزی را به آنها معرفی کند، ۴ برابر بیشتر به خرید آن محصول رغبت دارند.
 • اگر دوستان یا خانواده محصولی را به آنها توصیه کند، تا ۷۷% ، مصرف کننده کالا را خریداری می کند.
 • طبق آمار بازاریابی ارجاعی، مشتریان ارجاع شده ۳۷٪ بالاتر از مشتریانی هستند که با سایر روش های بازاریابی بدست آمده اند.

در رویدادها یا مسابقات محلی شرکت کنید

اگر در شهر یا منطقه ای زندگی می کنید که در آن بازارهای هفتگی کشاورزان، جشن های سالانه و یا سایر مسابقات برگزار می شود، فرصت خوبی است تا با حضور در این مسابقات، مشتریان خود را افزایش دهید. این بهترین شکل تحقیقات بازار است. در صورت لزوم می توانید برای خود یک غرفه داشته باشید و یا اسپانسر شوید. همچنین می توانید یکی از محصولات یا خدمات خود را به عنوان جایزه مسابقه یا با قرعه کشی اهداء کنید. این روش کم هزینه برای افزایش آگاهی از برند اهمیت زیادی دارد.

چند کارت ویزیت عالی بگیرید

طراحی یک کارت ویزیت جالب و متفاوت برای کسب و کار هم روش دیگری برای افزایش مشتریان است. با این روش هر شخصی که چشمش به کارت بیفتد، فورا توجهش جلب می شود. حالا کارت ویزیت را به هر شخصی که با او در ارتباط هستید، بدهید. هر چه افراد بیشتری در مورد کسب و کار شما اطلاعات کسب کنند، تاثیر بیشتری در افزایش مشتریان دارد.

کمپین فیسبوکی یا اینستاگرام اجرا کنید

آخرین راه برای بازاریابی کم هزینه، اجرای کمپین تبلیغاتی فیسبوک یا اینستاگرام است. هزینه هر کلیک برای ورود کاربران به صفحه آنقدرها زیاد نیست. اما در عوض تاثیر آن در فروش بالاست. تولید محتوا در اینستاگرام نیز از اصولی پیروی می کند که با پیاده سازی آن می توان نتایج بهتری گرفت.

در پایان
۲۶ روش برای تبلیغات و بازاریابی کسب و کارهای کوچک گفته شد که برخی از آنها بدون هزینه و برخی هم با هزینه پایین انجام می شوند. با اجرای این روش ها می توانید در شغل خود موفقیت های زیادی را کسب کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگو شرکت کنید؟
نظری بدهید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.